אנחנו מומחים בליווי חברות ומיזמים באפיון אתר, אפיון אפליקציה ואפיון מערכות מידע.
אם אתם מובילים בניית אתר מורכב, פלטפורמה או אפליקציה יהיה עליכם להתחיל מאפיון אתר מקצועי. זהו שלב חשוב ביותר בתהליך שעשוי להכריע את הצלחת הפרוייקט ויכול לחסוך לכם כסף רב בהמשך הדרך!
 

אלמנט עיצובי אייקון עיפרון על אפיון אתר

הכנו לכם את כל השאלות והתשובות לגבי אפיון אתרים שאספנו במשך שנות העבודה שלנו. אתם רחוקים מרחק קריאה של כמה דקות מלהבין הרבה יותר טוב איך זה עובד. שנתחיל?

אז מה זה בעצם אפיון אתר?
הדרך הכי טובה להסביר מה זה אפיון אתר היא לדמיין בנייה של בית – עוד לפני שמתחילים בכלל בעיצוב או בהקמה צריך לייצר תוכנית אדריכלית לבית. צריך להבין מה המטרה של המבנה, מי יגור בו ואת מי הוא ישמש וכדי שכל זה יקרה חייבים תוכנית מפורטת ומקצועית. אנחנו עושים בדיוק את זה רק לאתר שלכם. אפיון אתר הוא התוכנית האדריכלית שעושה סדר לכל המשתתפים – לכם כלקוחות, למפתחי האתר, למעצבים. אפיון הוא תוצאה של חשיבה מעמיקה – מי הקהל, מה מטרת האתר, מהו תסריט הליבה של כל אחד מהקהלים ועוד, כשבסופו של התהליך מתקבל מסמך מסודר ומפורט (כ-40-50 עמודים) שעל פיו ניתן לבנות את האתר או המערכת.
wireframe picture

מה ההבדל בין אפיון אתר ואפיון מערכת או אתר גדול?
אתר יכול להיות תדמיתי בעל מספר עמודים ולהכיל בעיקר טקסט ותמונות – אם זה האתר שאתם מדמיינים בראש, אז האפיון שלו יכול להיות מאוד בסיסי: מסמך פשוט שמתאר מה יופיע בכל עמוד, מה מטרת האתר ומי הקהל.

כאשר אנחנו מדברים על אתר מורכב, או מערכת שנותנת שירות למשתמשים – פה העניין נעשה מורכב יותר. מדובר על עשרות תבניות, פעולות וכפתורים שאין שום דרך להשתלט עליהם אם לא נעבוד לפי אפיון מסודר ומוקפד מאוד.
אם כשהזכרנו אתר תדמית עוד אפשר היה לוותר על אפיון או להסתפק במסמך מאוד פשוט, הרי שבמקרה של מערכת מורכבת או אתר גדול – זה פשוט בלתי אפשרי.
האפיון באתר כזה מתכנן בדיוק כיצד ייכנס המשתמש למערכת, כיצד יפעל בתוכה, יבצע פעולות בצורה אינטואיטיבית ויהיה שמח ומרוצה – אחרת פשוט נאבד אותו בדרך.

אני יודע מה צריך להיות באתר, למה אני צריך אפיון? למה אני צריך להוציא על זה כסף?
לפעמים אנחנו נפגשים בלקוחות שכבר יש להם אפיון – אז קודם כל אנחנו תמיד שמחים לראות מה ישב לכם בראש ונכתב על הנייר. זה בסיס טוב להתחיל ממנו.
אך כמו שכבר אמרנו – יש אפיון ויש אפיון. אם מה שכתבתם הוא מסמך שמתאר את הדרישות מהאתר ומה אתם רוצים שיופיע בו כנראה שכתבתם מסמך דרישות, או מסמך קונספט. זה מצוין ויכול להספיק בהחלט אם מדובר באתר תדמיתי פשוט יחסית.
אך אם מדובר במערכת מורכבת וגדולה – המסמך הזה יהיה רק ההתחלה שממנה נצא לדרך ליצירת אפיון מורכב ומפורט כפי שמערכת כזו דורשת.

האפיון יודע לחסוך לי כסף? איך זה יכול להיות?
אחרי שנים של ניסיון בתחום – אנחנו מכירים טוב את השלב הכואב שבו לקוח בונה אתר ללא אפיון מקצועי, ופתאום בשלב הפיתוח מגלה שצריך לבצע שינוי ענק. שינוי גדול בשלב הפיתוח עולה המון כסף ומצריך צוות, זמן והתעסקות, והרבה כאב לב.
אפיון טוב ונכון יודע למנוע מצבים כאלו. אחרי למעלה מעשור שאנחנו מאפיינים, מפתחים ובונים אתרים אנחנו יודעים לייצר אפיון מצוין שיהפוך את כל תהליך בניית האתר לנכון וכן – גם יחסוך לכם כסף.

קבלתי הצעה לבניית אתר שכוללת בתוכה אפיון אתר – למה אצלכם זה בנפרד?
אנחנו נהיה קצת בוטים פה: אם האפיון שהציעו לכם הוא חלק מבניית האתר ואין לו מחיר משלו – כנראה שהוא לא ממש אפיון.
תהליך אפיון דורש משאבים וזמן – מכם הלקוחות ומאיתנו. מדובר על תהליך שלוקח כחודש וחצי ועבודה של 300-100 שעות. הוא כולל עבודה של מספר אנשי צוות ופגישות שבועיות עם הלקוח. לכן במקרה הזה מה שעולה בזול – יעלה לכם בהמשך ביוקר. אנחנו לא מצליחים לדמיין אף חברה רצינית שתוכל לספוג את העלויות של אפיון כזה ולהכניס אותו כבדרך אגב להצעת הבנייה של האתר.
פשוט תחשבו על זה ככה: אם מישהו מנסה למכור לכם יהלום במחיר ממש נמוך – זה לא יהלום.

מהו תהליך אפיון אתר?
אפיון מתחילי קודם כל מהמאקרו – מחקר שוק. תחילה נגדיר היטב את הצרכים ואז נבצע מחקר מתחרים, שחקנים מרכזיים בשוק, קהלים ועוד.

  • בשלב השני נגדיר את הפרסונות, כלומר את המשתמשים, קהלי היעד של האתר. נתכנן את תסריטי הליבה של כל אחד מהקהלים כשהרעיון שמוביל אותנו הוא two clicks away, כלומר ש-85% מהמידע באתר יהיה נגיש למשתמשים במרחק של מקסימום שני קליקים.
  • בשלב השלישי נתחיל לצייר Wire frame בתוכנות ייעודיות. אנחנו עובדים לרוב עם תוכנת UXpin או sketch– תוכנות מובילות בעולם אפיון האתרים. התוצר יהיה מסמך Wireframe של כל תבנית.

במערכות יותר מורכבות אנחנו נייצר פרק נוסף – אפיון טכנולוגי, שעוסק בהתממשקות של המערכת עם מערכות חיצוניות.

תהליך אפיון מקצועי וטוב יכול להאיץ את כל תהליך בניית האתר ולחסוך לכם כסף.

מהם התוצרים של תהליך אפיון אתר? מה אנחנו מקבלים בסוף?
בסופו של התהליך תקבלו מסמך Wireframe מעמיק של כ-40-50 עמודים וחוברת הסברים. אם מדובר במערכת מורכבת – גם אפיון טכנולוגי.

אנחנו לא מבינים בזה כלום, אתם תדעו להוביל אותי בתהליך?
בדיוק בשביל זה אנחנו פה – אתם רק תקדישו את הזמן והמשאבים בארגון שלכם לעניין, ואנחנו נוביל את הדרך. ננחה אתכם, נכוון בשאלות וניפגש אחת לשבוע בממוצע כדי לקדם את התהליך.

יש לכם ניסיון בהובלת תהליך בארגון כמונו? בתחום שלנו? בגודל שלנו?
במשך למעלה מעשור צברנו ניסיון של מאות פרויקטים ואפיונים. התנסינו בתחומים רבים החל מהייטק ועד סייבר, פיננסיים וביטוח, תעשייה ועוד ועוד.
גם אם הארגון שלכם עוסק בתחום שעדיין לא נתקלנו בו – הצוות מיומן של סטודיו ה-ui שלנו יחקור וילמד את הנושא על בוריו, וכמובן שנשב איתכם ללמוד ולהכיר לעומק את הנושא בכלליות ואת הארגון שלכם בפרט.

מי מוביל את תהליך האפיון?
מאפיין מקצועי ובעל ניסיון רב בחברתנו – איש מקצוע שיצר מאות אפיונים ומתמחה בתחומי חווית משתמש, ארכיטקטורת מידע, הבנת הגולשים, טכנולוגיה רלוונטית ועוד.

כמה זמן זה לוקח?
התשובה הקצרה היא בין חודש לחודש וחצי. אבל כדי שזה יקרה נתחיל בפגישות שבועיות ונבקש מכם לרתום את כל הנוגעים לעניין בארגונכם לתהליך, בהמשך התהליך רמת המעורבות שלכם תרד ואנחנו נעשה את רוב העבודה.
אנחנו מאמינים שמרגע שהתחלנו לא כדאי "להימרח", כי בסופו של דבר האפיון הוא לא המטרה אלא כלי כדי להתקדם בבניית האתר.

ההצעה שקבלתי מכם כוללת אפיון אתר טכנולוגי? או רק תסריטי גלישה של יוזרים?
אפיון טכנולוגי הוא נדבך גדול עם עומקים משל עצמו, החל מהגדרת הבלוקים הגדולים – מי מדבר עם מי? ועד הגדרת התממשקות עם מערכות אחרות.
אם מדובר על אפיון טכנולוגי פשוט ובסיסי – הוא כנראה ייכנס לתוך ההצעה של האפיון. אבל אם מדובר במערכת שדורשת כניסה לעומקם של הדברים – זוהי עבודה שדורשת מעורבות של אנשי דאטה בייס, היא נחשבת חובה במערכות טכנולוגיות מורכבות, ותינתן לגביה הצעה נפרדת.

ואם נרצה לבצע שינויים בהמשך, זה אפשרי?
בדיוק כמו בתוכנית אדריכלית לבניין – תהליך אפיון מסתיים בחתימה על המסמך. החתימה הזו חשובה כדי להבטיח שישנו מסמך סגור שעל פיו עובדים כל הגורמים הרלוונטיים בתהליך.
כמובן שכולנו אנושיים וייתכן מצב שבו תזכרו בתוספות או שינויים שתרצו לבצע בהמשך – לכן אנחנו ממליצים להקצות מראש בנק של 50 שעות לסגירת הנושאים האלו.
חשוב לציין שאנחנו עושים את הכול כדי שלא נצטרך לבצע שינויים גדולים ובכל זאת משאירים מרווח להפתעות קטנות בדרך.

באילו כלי ניהול אתם משתמשים?
invision, sketch uxpin ומנהלים את הפרויקטים שלנו בעזרת Asana.

מזל טוב, יש לנו אפיון! מה עושים עכשיו?
כעת יש לכם הבנה מלאה של הפלטפורמה שלכם. אתם יכולים להשתמש במסמך האפיון כדי לקבל הצעות מחיר סגורות וברורות מחברות פיתוח אתרים.
עכשיו אתם יכולים גם לעשות הערכת משאבים פנימית בארגון – כמה אנשים תצטרכו לפרויקט ולכמה זמן.
וכמובן שאתם מוזמנים להתקדם איתנו לשלב הבא: פיתוח האתר (לינק לעמוד)

אם אתם יזמים של פלטפורמה חדשה – בשלב הזה נוכל לייצר ולעצב עבורכם מוקאפים אינטראקטיביים – כלומר עמודי הדגמה של האתר, אותם תוכלו להציג בפגישות כדי להסביר טוב יותר מהי הפלטפורמה שלכם ולגייס כספים ממשקיעים פוטנציאלים.

ואם בכל זאת נשארתם עם שאלות בנושא, זה הזמן להשאיר לנו פרטים ואנחנו כבר נמשיך משם.

בואו נשוחח על הפרוייקט שלכם

מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור בהקדם האפשרי
אפשר גם להתקשר אלינו: 09-773-4300 או לכתוב מייל: office@yna.co.il

שם מלא

טלפון

דוא"ל

footer footer

רוצים לשמוע עוד?

מלאו את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליכם בהקדם האפשרי
אפשר גם להתקשר אלינו: 09-773-4300 או לכתוב מייל: office@yna.co.il

*שם מלא

דוא״ל

מספר טלפון